Ova tema je prvobitno trebala da bude o tranzistorima, ali za razumevanje tranzistora morata da znate nešto o diodama, a da biste znali nešto o diodama morate da znate nešto o PN spoju....Zato ćemo početi iz početka.
Poluprovodnici
Zanimljivo je to što za razumevanje elektronike moramo prvo da se upustimo u hemiju i da vidimo kakva je kristalna struktura poluprovodnika. Pretpostavicu da znate sta se desava sa elektronima u jezgru atoma i sta su valentne ljuske i valentni elektroni.Ono sto je nama za elektroniku bitno je da se broj valentnih elektrona razlikuje kod provodnika, poluprovodnika i izolatora. Provodnici imaju manje od 4 elektrona u poslednjoj ljusci, poluprovodnici tačno 4 , a izolatori vise od 4. Poluprovodnici su nam najzanimljiviji pa cemo pogledati njihovu kristalnu strukturu. U kristalnu strukturu poluprovodnika se dodaju primese (nečistoće) koje utiču na kristalnu strukturu.
Poluprovodnik P tipa |
Na ovoj slici vidimo kristalnu rešetku silicijuma (Si) koji ima 4 valentna elektrona kojoj je dodata trovalentna primesa bora (B) koji je trovalentan koja se naziva akceptor. Na ovaj način atom bora stvara tri potpune i jednu nepotpunu kovalentnu vezu sa susednim atomima silicijuma. U nepotpunoj kovalentnoj vezi nedostaje jedan elektron , mesto gde nedostaje elektron se naziva šupljina. Ova šupljina se moze popuniti ako jedan elektron iz susedne potpune veze zauzme ovo mesto, a njegovo mesto zauzme šupljina, tada kažemo da se šupljina kreće, iako ona fizički ne postoji. U ovakvom poluprovodniku šupljine su većinski (glavni) nosioci naelektrisanja, one su pozitivne i zato se ovakav poluprovodnik naziva poluprovodnik P-tipa.
Na sličan način se formira i poluprovodnik N-tipa. Samo što kod njega umesto trovalentnog bora dodajemo petovalentnu primesu antimona ili fosfora.
Poluprovodnik N tipa |
Na ovoj slici vidimo kristalnu strukturu silicijuma kojem je dodata petovalentna primesa. Ovaj petovalentni atom gradi četiri potpune kovalentne veze sa susednim atomima dog peti elektron ostaje nesparen i postaje slobodan. U ovakvom poluprovodniku većinski nosioci naelektrisanja su elektroni koji su negativni i zato se ovaj poluprovodnik naziva poluprovodnik N-tipa.
Diode
Dioda je poluprovodnički PN spoj sa metalnim priključcima. Priključak na P oblasti se naziva anoda, a priključak na N oblasti katoda.
Po simbolu diode vidimo u kojem smeru struja teče kroz diodu , u smeru strelice. Karakteristika diode predstavlja zavisnost struje koja protiče kroz diodu i napona na njenim krajevima. Snimanje karakteristika diode se vrši pomoću kola za snimanje karakteristike koje se razlikuje za direktno i inverzno polarisane diode.
Snjimanje karakteristika
Ako snjimamo karakteristiku diode u direktnom smeru napon E=10 v , otpornik R služi za ograničavanje struje kroz diodu u slučaju da je nešto pogrešno povezano i obično iznosi oko 1 kΩ .Struja kroz diodu se meri pomoću miliampermetra, a napon pomoću elektronskog voltmetra. U ovom slučaju sistemsku grešku pravi ampermetar jer meri struju kroz diodu Id i struju kroz voltmetar Iv .
Kolo za snimanje karakteristike u direktnom smeru |
Karakteristika silicijumake diode |
Za snjimanje karakteristike u inverznom smeru ne koristimo silicijumske diode jer je tada struja kroz njih veoma mala , reda nanometara. Ali kod germanijumskih dioda to nije slučaj, snjimanje karakteristike germanijumskih dioda u inverznom smeru se vrši pomoću kola na slici. Ako bismo u ovo kolo stavili silicijumsku diodu videli bismo da je njena inverzna struja jednaka nuli. Ovde je potrebno postaviti voltmetar ispred ampermetra da bi na mikroampermetru imali tačnu vrednost struje.
Kolo za snimanje karakteristike u inverznom smeru |
Karakteristika germanijumske diode |
U sledećem delu ćemo videti kakve sve diode postoje i gde se koriste.
Нема коментара:
Постави коментар