Странице

уторак, 4. фебруар 2014.

Polarna svetlost



Polarna svetlost  - jedna od najlepših pojava koja se javlja u blizini Zemljinih magnetnih polova, vekovima oduševljava i privlači ljude iz svih krajeva sveta. Mnogi  prođu i na hiljade kilometara samo da bi videli ovu fascinantnu pojavu u Zemljinoj atmosferi. Možda niste znali, ali ona se pored severne, pojavljuje in a južnoj hemisferi. Na severnom polu se naziva aurora borealis, a na južnom aurora australis. Obe aurore su istog porekla, tako da ih naučnici nazivaju jednostavno - polarna aurora, ili aurora polaris.

 Polarna svetlost viđena iz Međunarodne svemirske stanice

                Ova interesantna pojava  se javlja kada se čestice Sunčevog vetra sudare sa elementima gornjih slojeva Zemljine atmosfere. Sunčev vetar dolazi do Zemlje brzinom od oko 400 km/s  i nailazi na Zemljinu magnetosferu, područje svemira kojim dominira Zemljino magnetno polje. Prateći linije magnetnog polja, deo Sunčevog vetra biva usmeren ka magnetnim polovima. Elektroni tada nailaze na atome kiseonika i azota, sudaraju se i tako nastaje polarna svetlost. Boja aurore zavisi od atoma na koji naiđu i visine susreta. Gasoviti kiseonik svetli zeleno u nižim, a crveno u višim slojevima, dok gasoviti azot plavo u nižim, a ljubičasto u višim slojevima.


Verovali ili ne, polarnu svetlost je takođe moguće videti i na Jupiteru i Saturnu. Tamo je takođe pokreće Sunčev vetar. Jupiterovi meseci, posebno Io, takođe uzrokuju snažne aurore, a polarna svetlost je nedavno otkrivena i na Marsu, iako se, zbog nedostatka jakog magnetnog polja, ranije verovalo da to nije moguće.

Polarna svetlost na Jupiteru, slikana teleskopom Habl

Нема коментара:

Постави коментар